Jaki powinien byc dobry lekarz?

Czy ktoś kiedyś starał się scharakteryzować dobrego lekarza? Co powinien robić, jaki powinien być i co musi umieć? Wydaje się, że nie jest to wcale takie proste, bo tak naprawdę każdy pacjent inaczej postrzega dobrego lekarza. Dla jednego liczy się to, żeby był on sumienny i nie tracił mu zbyt wiele czasu, inny natomiast stwierdzi, że dobry lekarz to taki, który wyleczy go skutecznie i będzie miał z nim dobry kontakt.

Ludzie chcieliby, żeby lekarze mieli wprost świętą cierpliwość, żeby potrafili zadbać o każdego pacjenta, żeby wypisywali skuteczne leki, które jednocześnie kosztują gorsze.
Nie jest to tak do końca prawdą, bowiem nie ma lekarzy bogów, którzy są idealni w tym, co robić. Jeżeli lekarz będzie nas leczył skutecznie, to może choć nie musi być to drogie. Jeżeli natomiast będzie nas leczył szybko, to efekty mogą być marne. Jedno jest pewne, dobry lekarz powinien być partnerem w rozmowie dla pacjenta i wraz z nim podejmować najważniejsze decyzje dotyczące jego zdrowia. Lekarz nie może taktować pacjenta, jako kolejny numerek, musi rozumieć to, co mu dolega i wiedzieć, że jedynie zaangażowanie jest sposobem na wyleczenie. Niestety często dzieje się tak, że lek pomaga na jedną rzecz, natomiast szkodzi na inną. Tego lekarz nie zmieni, on nie ma na to wpływu, on lekarstw nie produkuje ani także nie może przewidzieć, jak na niego zareaguje dany człowiek.
To naprawdę nie jest takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wręcz przeciwnie, to jest bardzo, ale to bardzo trudne do wykonania, do zrozumienia i do zastosowania. Znalezienie dobrego lekarza graniczy czasami z cudem. Wbrew pozorom najlepsi są Ci, którzy mają świeżą wiedzę i zapał do leczenia. Natomiast ci starzy, którzy przesiąkli już systemem, nie mają takich dobrych efektów w leczeniu nowatorskimi metodami. Lekarz lekarzowi nierówny i chyba nie ma takiego, który w każdym przypadku okazałby się idealny. Po prostu jest to w pewnym sensie niemożliwe do zastosowania.
Zawsze można szukać natomiast innego, takiego, który lepiej się nami zajmie.