Sprawdzony sposób na niejadka

Każdy kto ma w domu małego niejadka na pewno nie raz zadawał sobie pytanie: Jaki jest najlepszy sposób na niejadka?

Calineczka należy do ogromnych niejadków, a zachęcić ją do jedzenia to naprawdę wielki problem. Z tego powodu próbujemy co chwilę nowe sposoby. Kilka z nich mamy sprawdzonych i mogę poręczyć, że naprawdę działają. Przynajmniej w naszym wypadku.

 

1. Pozwól dziecku pomagać przy przygotowaniu posiłków.

Calineczka bardzo lubi pomagać w kuchni. Kiedy może coś sama przygotować, od razu to lepiej smakuje. A ile radości i zabawy jest we wspólnym gotowaniu? Oprócz przygotowania obiadu masz okazję spędzić dużo czasu z dzieckiem. Porozmawiać z nim, pośmiać się, a nawet powygłupiać! Same korzyści… Choć przygotowanie posiłku w taki sposób zajmuje trzy razy więcej czasu – naprawdę warto. :)

 

2. Spraw, by jedzenie było kolorowe.

Pewnie nie raz każdy z nas słyszał, że jemy także oczami. Czyż to nie prawda? Mi zawsze bardziej smakuje jedzenie, które ładnie prezentuje się na talerzu, jest pięknie podane… Każdy restaurator i porządny szef kuchni dba o najdrobniejszy szczegół na talerzu… Czemu więc nie stosować tej metody w przypadku dziecka? Tylko wtedy wygląd potraw trzeba dostosować do wieku dziecka. I wcale nie chodzi o to, że robiąc gwiazdkę z ziemniaków bawimy się jedzeniem! Chodzi o to, żeby danie podobało się dziecku! Ja nie widzę problemy w zabawie przez gotowanie! :)

3. Ładne talerze i sztućce.

Wiadomo – żadne, nawet najpiękniejsze danie nie będzie się dobrze prezentować, jeśli zostanie podane na brzydkim talerzu. Dlatego fajnie kupić przybory z jakimś ładnym, zachęcającym dziecko wzorem. Wtedy od razu wszystko lepiej smakuje. My mamy naczynia prawdziwie „calineczkowe” i nasza Calineczka je uwielbia! :)

Ładny talerz to nie wszystko! U nas na szczególną uwagę zasługują sztućce. Calineczka zawsze najbardziej interesuje się tym co trzyma w rączce, dlatego piękne sztućce do podstawa. My zainwestowaliśmy w zestaw sztućców dla dzieci z Ostry-Sklep. Dlaczego? Bo są bardzo porządnie wykonane, a w dodatku są piękne. Mają uśmiechnięte buźki, które zachęcają Calineczkę do jedzenia. Mówimy jej, że jak nie zje obiadku, to wtedy buźki będą smutne. Powiem Wam szczerze – działa!

 

Na koniec zobaczcie sami ile radości z jedzenia ma Calineczka, kiedy wykorzystamy metody opisane wyżej. A Wy macie jakiś sposób na niejadka? DSC_0020 DSC_0021 DSC_0024 DSC_0025 DSC_0029 DSC_0031 DSC_0032 DSC_0036 DSC_0037 DSC_0041 DSC_0042 DSC_0043 DSC_0045 DSC_0046 DSC_0047 DSC_0049 DSC_0050 DSC_0051Pochwalcie się! :)

 

6 thoughts on “Sprawdzony sposób na niejadka”

 1. 4razy M napisał(a):

  Michaś również ma ulubione sztućce z firmy bambino z namalowanym misiem i innych nie chce.

 2. Leptir napisał(a):

  no prosze jak pięknie je…. no i te niebieskie paznokietki….cała Dama….
  buziaki

 3. mamahania napisał(a):

  Swietne sposoby :0 Szkoda ,ze nie zawsze i nie na wszystkich dzialaja takie sztuczki. Teaz mam niejadki w domu i wiem jak to trudno… Zreszta u nas jest troche inna sytuacja bo jedno z dzieci najstarsza) je wszystko, drugie je duzo ale nie wszystko, trzecie nie moze wszystkiego jesc przez alergie a ostatnie po prostu jesc nie lubi i tyle. Wiec czasem gotuje trzy obiady dziennie ,zeby wszyscy cos jednak zjedli ;)

 4. Ewiczka napisał(a):

  Nawet nie wiesz jak Ci zazdroszczę. Nasz niejadek jest wyjatkowo uparty i nic na niego nie działa – wspólne gotowanie owszem, ale na tym nasza wspołpraca się kończy – najlepiej do sam by przygotował a ty matko jedz. Chwilami ręcę mi opadaja :(

 5. Dodacik napisał(a):

  Można dodatkowo nakręcać dziecko, że obiadek lub jedzonko takie smaczne zakąsając. Gorzej jak już się uodporni na taki zagrywki.

  1. Mama Calineczki napisał(a):

   Dodacik U nas taka zagrywka nie zdawała egzaminu, bo nasz niejadek zawsze wtedy odpowiada: Jak Ci smakuje to zjedz sama/sam, oddam Ci moją porcję. :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *