Jesienne zabawy dla dzieci

Jesień urzeka swym pięknem – liście mienią się wtedy odcieniami złota i czerwieni, na drzewach rosną słodkie jabłka i śliwki, a na ziemi gdzieniegdzie pojawiają się kolczaste kasztany. Warto mieć na uwadze możliwości, jakie oferuje ta zachwycająca pora roku i wykorzystać ją jako okazję do aktywnej zabawy z dzieckiem. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak urozmaicić wspólnie spędzony czas i uniknąć nudy.

 

 

Zwierzątka i ludziki z darów jesieni

Wybierzcie się na wspólny spacer do lasu lub parku. Zbierajcie kasztany, żołędzie, jarzębinę, szyszki, łupiny orzechów, patyczki i igły. Z nich stworzycie urocze figurki jeży, wiewiórek, jeleni, krokodyli – niech Wasza pomysłowość będzie jedynym ograniczeniem. Oprócz wcześniej wspomnianych znalezisk, przygotuj też klej, wykałaczki lub zapałki. Pomogą one przymocować poszczególne części ręcznie zrobionych figurek. Gotowe zwierzątka i ludziki wykorzystajcie jako ozdoby albo włączcie je do wspólnych zabaw.

Pieczątki z ziemniaków

Zapewnią one Twoim pociechom wiele radości. Dzięki nim dzieci samodzielnie wykonają pocztówki, obrazki albo ozdobią pudełka na drobiazgi. Potrzebne będą ziemniaki, foremki do ciasteczek, nóż, ręcznik papierowy, pędzelek, farby i karton lub papier. Umyj ziemniaki i dobrze je wysusz. Odetnij 1/3 ziemniaka wzdłuż. Wciśnij foremkę tak głęboko, jak głęboki ma być wzór. Odetnij miąższ ziemniaka otaczający foremkę. Usuń niepotrzebne fragmenty warzywa i foremkę. Osusz pieczątkę ręcznikiem papierowym. Nałóż pędzelkiem cienką warstwę farby na wycięty kształt. Odciśnij wzór na papierze lub kartonie. W ten sposób uzyskasz stempelki, które możesz pokryć dowolnym kolorem.

 

Obrazki z liści

Podczas spaceru nazbierajcie jak najwięcej liści. Przygotuj klej, kartki i farby. Na papierze układajcie z liści zwierzęta albo baśniowe stworzenia. Gdy kompozycja będzie już gotowa, przyklejcie wszystkie jej elementy do kartki. Następnie przy pomocy farb namalujcie na liściach więcej szczegółów, takich jak oczy czy wzory na futrze. Gotowe prace powieście na honorowym miejscu w Waszym domu – niech każdy podziwia efekt kreatywnej zabawy.

 

Malowane liście

Narysujcie na kartkach liście o różnych kształtach i rozmiarach. Pamiętaj, by w ich ogonkach zrobić niewielkie otwory. Wytnijcie liście i włóżcie je do foliowej torebki (najlepiej strunowej). Wlejcie do nich farby w jesiennych kolorach. Szczelnie zamknijcie torebkę. Pozwól dziecku energicznie nią potrząsać, głaskać ją i ugniatać. Wyjmijcie listki, połóżcie je na kawałkach gazety. Kiedy farba wyschnie, przeciągajcie przez otwory w ogonkach kawałki nitki. W wybranym miejscu, np. przy łóżku dziecka, przywiążcie nitkę. Do niej przymocujcie papierowe liście, tak by zwisały na różnej wysokości. Zamiast rozwieszać nić, można zastąpić ją brzozową gałązką i właśnie do niej przywiązać wycinanki.

 

Liściaste szaleństwo

W parku lub przydomowym ogrodzie usypcie wysoki kopiec z liści. Dzieciaki mogą po nim skakać, zakopywać się w nim, rozrzucać go na wszystkie strony. Taka zabawa daje dużo radości i pozwala na spożytkowanie energii rozpierającej nasze pociechy.
Jesień to doskonały czas na wspólne spacery i twórcze wykorzystywanie darów natury. Zanim wyjdziecie z domu pamiętaj, by odpowiednio ubrać dziecko – słoneczna pogoda może być zdradliwa.

Informacje na temat ciąży oraz wychowania dzieci znajdziesz na: rodzicem.pl.

 

2 thoughts on “Jesienne zabawy dla dzieci”

  1. Kasia napisał(a):

    wow ale się zainspirowałam na tę Jesień :) dzięki za przypomnienie o tylu super zabawach :)

  2. biegamy.com napisał(a):

    Ha! Będziemy korzystać :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *