Ciekawe miejsca w Czechach – królewskie Pardubice

Jak pewnie wiecie – nie mieszkamy w Polsce, tylko w kraju nad Wełtawą. Jest tutaj bardzo pięknie, a gdyby chciało się zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca w Czechach to naprawdę trzeba by poświęcić na ten cel mnóstwo czasu.

Tak się składa, że jest u nas właśnie na wakacjach prababcia Calineczki, dlatego postanowiliśmy trochę pozwiedzać. Nasz wybór padł na Pardubice, bo tam jeszcze babcia nie była, a to miasto na pewno należy do ciekawych miejsc. Niestety na dworze było zimno i co chwilę padało, zastał nas nawet śnieg z deszczem… Dlatego spacer po czeskim mieście piernika ograniczyliśmy do minimum, ale na wiosnę na pewno to nadrobimy i powiększymy plan naszej wycieczki!

Najpierw trochę o samych Pardubicach… To miasto w środkowej części Czech. Od granicy w Nachodzie dzieli je tylko 65 kilometrów. Można powiedzieć, że jest odpowiednikiem naszego polskiego Torunia, dlatego, że słynie przede wszystkim z piernika. O tak! Pierniki pardubickie można tu kupić na każdym kroku. :)

Podczas dzisiejszego krótkiego spaceru po Pardubicach skierowaliśmy się najpierw w stronę XIII wiecznego zamku, który zdecydowanie jest jedną z najważniejszych budowli tego miasta. Obecnie mieści się tutaj muzeum Czech Wschodnich. Oprócz pięknego dziedzińca można też podziwiać wały obronne… Na terenie zamku można spotkać wiele pawi, które chodzą po całej posiadłości. Są piękne i nawet oswojone – chętnie przychodzą po jedzenie. Calineczka zachwyciła się przede wszystkim królewskim ogródkiem z kozami. Trudno ją było odciągnąć od małej, ślicznej kózki. :)

IMG_4029 IMG_4035 IMG_4036 IMG_4039 IMG_4043 IMG_4046 IMG_4050 IMG_4057 IMG_4059 IMG_4062 IMG_4065 IMG_4066 IMG_4068 IMG_4071 IMG_4076 IMG_4078 IMG_4082 IMG_4091

 

Oprócz zamku na uwagę w Pardubicach zasługuje też z pewnością renesansowy ratusz. Jest to bardzo pięknie zdobiony budynek. Obok ratusza znajduje się figura świętych. Dodatkowo na rynku znajduje się mnóstwo pięknych i kolorowych kamienic.

IMG_4094 IMG_4096

IMG_4099

 

Kiedyś dookoła miasta roztaczały się okazało mury obronne. Do dzisiaj przetrwały tylko fragmenty w tym piękna brama zwana Zieloną Bramą. Jest ona wybudowana w stylu renesansowym. Oczywiście można wejść na wieżę, z której rozpościera się widok na całą panoramę Pardubic.

IMG_4098

 

 

To wszystko co udało nam się zobaczyć podczas dzisiejszej niesprzyjającej aury… Być może to niewiele, ale z pewnością wystarczy, by zachęcić Was to zwiedzenia Pardubic.

Podczas naszej kolejnej wycieczki do tego pięknego miasta planujemy zobaczyć Kuneticką Górę, gdzie znajduje się prawdziwa chatka z piernika!

Chcecie zobaczyć ciekawe miejsca w Czechach? Zapraszam do Pardubic! :)

6 thoughts on “Ciekawe miejsca w Czechach – królewskie Pardubice”

 1. Oktawia napisał(a):

  Ale z Calineczki łobuziara :* Wycieczkę mieliście cudną, ja uwielbiam takie miejsca! Bardzo ładnie tam u Was! :) Pozdrowienia dla całej rodzinki!

 2. Wspaniałe są takie rodzinne wypady ze zwiedzaniem! Pięknie to wszystko wygląda (i nie mówię tylko o mieście ;)). Pozdrawiam :)

 3. Iza D napisał(a):

  Widzę, ze w Czechach mnóstwo jest pięknych zamków i ryneczków :) Super wycieczka

 4. meandmyspace.pl napisał(a):

  Z Wrocławia mamy tylko 200km, podsunęłaś mi super pomysł na wiosenną wycieczkę. Lubimy jeździć do Czech :)

  1. Mama Calineczki napisał(a):

   Daj mi znać jak bedziecie się wybierać… My mamy do Pardubic 40 km :)

 5. Agata napisał(a):

  Gdzieś nawet był o tej miejscowości program w telewizji, o zabytkach Unesco w Czechach. Piękne miejsca. Kusisz do odwiedzin jeszcze bardziej ;D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *