Antropologia

Dzisiaj dostałam pocztą wyniki badania antropologicznego Calineczki, na które czekaliśmy już jakiś czas.
Od razu na miejscu u lekarza nie dostaliśmy wyników, bo dużo ludzi było, a różne obliczenia, które trzeba było zrobić na podstawie pomiarów dziecka były bardzo czasochłonne.

Badanie polegało na zmierzeniu długości, grubości i szerokości i obwodu dosłownie każdej części ciała Calineczki.

W wynikach, które dostałam jest napisane, że Calineczka (wiek 23 miesiące) mierzy 64 cm, a waży 8,860 kg.
Praktycznie wszystkie części jej ciała są za małe, lub za krótkie jak na swój wiek, a najbardziej dolne kończyny. Jedynie obwód i wielkość głowy odpowiada wielkości 23 miesięcznego dziecka.
Dlatego też Calineczki głowa wydaje się nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty ciała, mimo, że to właśnie tylko „ona” jest normalna.

W badaniach wyliczono też jaki będzie prawdopodobny wzrost Calineczki w życiu dorosłym. Jest to 113cm.

113cm…

Dużo czy mało? Moim zdaniem dużo. Przy jej odmianie karłowatości przeciętna średnia wzrostu to od 80cm do 100cm. Jeśli więc prognozy się sprawdzą, możemy być szczęśliwi z 13cm ponad przeciętną.

Patrząc jednak na to z drugiej strony – dorosła osoba ze wzrostem 113cm, to bardzo malutko… :(

Co do wzrostu Calineczki… Jakiś miesiąc temu mierzyłam ją sama w domu. Wtedy wyszło mi, że ma ona 70 cm. Sama nie wiem, czy to ja źle zmierzyłam, bo po prostu chciałam, żeby tych cm było jak najwięcej i moja świadomość podpowiedziała mi zawyżony wynik, czy błąd popełniła pani lekarka.
Calineczka podczas badania antropologicznego bardzo się wyrywała, nie chciała dać się zmierzyć i cały czas próbowała uciekać – jest szansa, że może wkradł się jakiś błąd do tego mierzenia. Prosiłam panią doktor o jeszcze jedno zmierzenie Calineczki w celu upewnienia się, czy wynik jest poprawny, ale ona stwierdziła, że jeden centymetr w jedną, czy w drugą stronę różnicy nie robi. Ok, może u zdrowego dziecka nie, ale u chorego każdy milimetr jest na wagę złota.
Będę się pocieszać właśnie takim myśleniem, że w szpitalu źle zmierzyli moje maleństwo. Boję się jednak mierzyć ją jeszcze raz sama w domu. Wolę żyć w nieświadomości. ;)

Rok temu na tych samych badaniach Calineczka miała 63,5 cm… Trochę to dla mnie nierealne, żeby przez rok urosła tylko 0,5cm, bo widzę po ubraniach np. że raczej jest to więcej. I niech tak zostanie. ;)

 

13 thoughts on “Antropologia”

 1. Panna Oceanna napisał(a):

  kurcze, może faktycznie źle zmierzyli Calineczke?
  jednak też nie miałabym odwagi mierzyć jej sama.

  trzymaj się ciepło :-*

 2. Pati Skrok napisał(a):

  Masz racje, 70 cm teraz to bardzo fajny wynik :p
  Tylko się cieszyć :)

 3. anluna napisał(a):

  113 cm szczęścia to bardzo dużo :)
  Trzymajcie się. Buziaki dla Was :*

 4. Kariera Mamy napisał(a):

  Na pewno 70 cm :) Matka czuje i wie najlepiej! prognozowane 113 cm to świetny wynik a dzielna Calineczka może jeszcze wszystkich zaskoczyć :)

 5. mama_pietruszki napisał(a):

  113 cm to wcale nie tak mało. Oczywiście mniej niż średnia ale jednak całkiem sporo. A jeżeli pani doktor pomyliła się o 6 cm czyli o 10% to może i ta estymacja będzie o 10% lepsza? Za co będziemy trzymać kciuki.

 6. AniaJ napisał(a):

  Doskonale Cię rozumiem!! U nas w CZD na antropologii tak mierzą Agnieszkę, że czasami jest mniejsza w porównaniu z pomiarami z zeszłego razu! Jak ja ją mierzyłam, miała 110, a im wychodzi 105. Niby niewielka różnica, ale kiedy powinna mieć 122-128, to liczy się każdy cm.
  Sami podkreślają, że te pomiary nie są dokładne… Nie rozumiem tego i dlatego się tak denerwuję przy tych wizytach.
  Agnieszce Pani doktor wyliczyła, że powinna mierzyć jakieś 150 cm, to dobrze, bo u nas jest trochę inaczej jak u Was.
  113 cm, to nie tak malutko! Mam nadzieję, że Calineczka nas wszystkich zaskoczy!!! Kochanie, nie wzrost się liczy tylko zdrowie i piękno człowieka!! Nasza Kruszyna sobie poradzi!!
  Buziaki!!

 7. Sylwia VamppiV Błach napisał(a):

  Bardzo dziękuję za tak miły komentarz, nawet sobie Pani nie wyobraża jak wiele to dla mnie znaczy :) Ja swój charakter przede wszystkim zawdzięczam rodzicom. Jeśli więc będzie Pani wychowywać Calineczkę z miłością, ale bez przesadnego pobłażania i sztucznej litości, to na pewno się uda wychować pewną siebie kobietę. Trzymam kciuki i życzę wytrwałości :)

 8. znajomy leszno napisał(a):

  Najważniejsze dla mnie jest to by Calineczka była zdrowa by nie musiała wrócić do szpitala i tego wam życzę :) A co do 113 to świetny wynik, ale walcz o to by zmierzyli ja ponownie, jak nie u tej lekarki to u innego lekarza ;) Trzymajcie sie ciepło

 9. fluffycat napisał(a):

  wiesz co, myślę, że 113cm to naprawdę niezły wynik. owszem, będzie mała, ale – choinka jasna – nie o rozmiar przecież tu chodzi!:-) myślę, że ważniejsze, żeby była pewna siebie, przebojowa i przekonana o swojej wartości. a Wasza miłość i akceptacja bardzo jej w tym pomogą. coś czuję, że jaka by nie była niska czy wysoka, i tak sobie w życiu poradzi:-)

  1. adm napisał(a):

   Ja też tak czuję. I to najważniejsze. :)

 10. Anonimowy napisał(a):

  Zycze Ci duzo sily i odwagi, od siebie mowie ze na 100% wszystko bedzie dobrze! :) musisz wierzyc, wierzyc w to ze wszystko sie da pokonac, lekarze sa od leczenia a nie od krakania pamietaj! :)

 11. m_ysz_ka napisał(a):

  Mojego synka też zawsze źle mierzą, a za to ważą dobrze i wychodzi, że jest grubszy niż jest. Ja mam aż 154 cm (wiem, że to żadne porównanie) i powiem Ci, że podświadomie nauczyłam się to wykorzystywać na swoją korzyść. Wiesz ilu facetów rzuca się na pomoc małym kobietkom? Zdarzało się, że groźne szefowe w pracy nabierały do mnie matcznych instynktów i były miłe. Wydaje mi się, że pogodni zadowoleni z siebie ludzie wzbudzają sympatię u innych bez względu na swój wzrost czy wygląd. Tego bardzo życzę Calineczce!

 12. Matylda Sochaczewska napisał(a):

  Matyldę tak mi mierzyli, że… zmalała ;) Całe dwa centymetry mniej – lekarka zrobiła głupią minę i powiedziała "eeee, to ja wpiszę znów 83, żeby nie psuć w dokumentach"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *